Komponentem tak bardzo urozmaiconego krajobrazu, jaki cechuje Pojezierze Augustowskie – piękną krainę polodowcowych jezior o wielkich jeszcze obszarów leśnych – jest fauna. Urozmaicona rzeźba terenu, obfitość wód, duża różnorodność szaty roślinnej tworzą dogodne warunki bytu dla wieku zwierząt, nieraz rzadkich w skali europejskiej, czy nawet światowej, lub nie znanych z innych części Polski, jak łoś, bóbr, orzeł przedni, orzeł bielik, żuraw, głuszec, jarząbek, dzięcioł trójpalczasty, sieja, sielawa, wiele gatunków skorupiaków i innych.
Ichtiofauna – czyli świat ryb – jezior Pojezierza Augustowskiego, bogata jest zarówno ilościowo, jak i jakościowo, co stanowi prawdziwy raj dla wędkarzy. Oprócz powyżej wspomnianych już ważnych gatunków, jakimi są sieja, sielawa i stynka, żyją tu także szczupaki, sandacze, węgorze, okonie, liny, płotki czy leszcze. W wodach płynących, czyli w szczególności rzekach, także spotkać można różnorodne gatunki zamieszkujących je ryb.
Pojezierze Augustowskie ze swą dużą pokrywą leśną, licznymi bagnami i nieuregulowanymi rzekami stwarza więc dobre warunki życia dla wielu ssaków. W lasach i na łąkach żerują sarny, a w większych skupiskach drzewnych spotkać można jelenie. Na bagniskach można spotkać łosie, które niegdyś występowały w wielkich ilościach w tym regionie. Dziki, szczególnie po srogich zimach – zmuszone do szukania pokarmu, można spotkać nawet w okolicach samego miasta.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz