środa, 13 kwietnia 2011

Turystyka w Augustowie i okolicach


Zabytki i muzea

          Po trudach wojen, które przetoczyły się przez Augustów, niewiele pozostało z dawnej zabudowy miejskiej. Bez zdecydowanych zmian, przetrwał za to, XVI-wieczny układ urbanistyczny. Stoi także, bez większych zniszczeń, pierwsza murowana kamienica z 1800 roku, w której nocował cesarz Napoleon I. W całej okazałości zachowany został zespół Starej Poczty z 1829 roku, gdzie teraz mieści się Szkoła Muzyczna I-go stopnia. Na obrzeżach miasta – w Studzienicznej – zobaczyć można zespół sakralny z pierwszej połowy XIX wieku. Został on wybudowany na podmokłej wyspie, gdzie w podłoże wbito 64 pale, na których wzniesiono budowlę. Pod koniec XIX wieku, wyspę połączono z lądem, poprzez usypaną groblę.
          Dawny piękny „Dom Turysty” PTTK z 1939 roku zasługuje na uwagę ze względu na postać jego twórcy – wybitnego architekta Macieja Nowickiego.

          W mieście i w okolicznych wioskach spotyka się sporo przykładów drewnianego, bogato zdobionego budownictwa: kościoły, domy, świronki, kapliczki, krzyże.
          Muzeum Ziemi Augustowskiej, które mieści się w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej posiada w swych zbiorach 1463 muzealiów, w tym: 808 etnograficznych, 422 historycznych, 64 militaria, 42 numizmatycznych, 23 technicznych oraz 16 depozytów. Najwartościowszymi z nich są: dokument potwierdzający prawa przedmieszczanom Augustowa, które podpisał król Stanisław August Poniatowski w 1792 roku, a także teczka rękopisów z notatkami Ignacego Prądzyńskiego z lat 1823-1824. Wystawa stała: Kultura ludowa (zdobywanie pożywienia, rękodzieło i rzemiosło).

          Kanał Augustowski jest pomnikiem polskiej inżynierii wojskowej. Zabytek na skalę europejską, wybudowany został w latach 1823-1839 według projektu Ignacego Prądzyńskiego. Zbudowany został w celu ominięcia ceł pruskich i wiąże on dorzecze Wisły z Niemnem. Ogólna długość kanału wynosi 102 km. 80% z nich znajduje się na terenie kraju. Na odcinku całego przekopu znajduje się i w połowie działa osiemnaście śluz. Obiekt ten jest przepięknym szlakiem turystycznym, przechodzącym przez środek Puszczy Augustowskiej i liczne jeziora. W okresie letnim kursują tędy codziennie statki żeglugi Augustowskiej.

        Muzeum Kanału Augustowskiego, w którym mieści się ekspozycja przedstawiająca historię budowy słynnego Kanału. Muzeum mieści się w dworku Prądzyńskiego, którego nazwa powstała od nazwiska konstruktora i realizatora projektu budowy sławnej drogi wodnej. Należy dodać, iż Kanał Augustowski nigdy nie został ważną drogą wodną, ale przetrwał po dzisiejszych czasów i uznawany jest za zabytek techniki.

          Kolejnym, zasługującym na uwagę, augustowskim zabytkiem jest Bazylika mniejsza Najświętszego Serca Jezusowego. Ceglany kościół wybudowany został w latach 1906-1911. Stanął on na miejscu dawnego cmentarza. Wewnątrz podziwiać można pięć dębowych ołtarzy z lat 20-tych, XX wieku. W 2001 roku, na podstawie dekrety papieskiego, nadano mu tytuł Bazyliki mniejszej.
        Rynek usług hotelarskich w Augustowie i okolicach

          Nie tylko zalety turystyczne mają wpływ na atrakcyjność turystyczną miasta. Poziom zagospodarowania turystycznego, także ma na to wielki wpływ. Najważniejsze są tu bazy noclegowe, komunikacja, bazy żywieniowe, placówki handlowe, pływalnie czy szlaki turystyczne.
          Zagospodarowanie turystyczne, jest działalnością, mającą na celu przystosowanie środowiska geograficznego dla potrzeb turystyki. Określa się je również mianem infrastruktury turystycznej, którą tworzą obiekty i przyrządy dające możliwość zaspokojenia ruchu turystycznego i stanowiące wyposażenie danego obszaru, miejscowości lub szlaku.
          Przez dłuższy okres czasu na ziemiach polskich obowiązywał podział na placówki turystyczne ogólnodostępne – hotele, motele, schroniska itp. – i obiekty wczasowe, które dostępne były jedynie na podstawie skierowania. Większość tych obiektów częściowo finansowana była przez zakłady pracy lub też, stanowiła ich własność. Wraz z pogarszaniem się kondycji finansowej przedsiębiorstw państwowych i z ogólnym zubożeniem społeczeństwa, wiele tego typu placówek zlikwidowano lub sprywatyzowano. Kryzys polityczno-gospodarczy w latach 80’ miał znaczny wpływ ma stan bazy noclegowej naszego kraju.

3.2.1        Infrastruktura noclegowa

          Bazy noclegowe, wraz z podstawami sanitarnymi, warunkują rozwój zastosowania turystycznego. Daje to nam możliwość oddawania się różnym rodzajom turystyki.
          Do najważniejszych obiektów noclegowych, należą hotele, domy wycieczkowe i domy turysty, schroniska, motele, campingi, ośrodki turystyczne, schroniska młodzieżowe, pensjonaty.
          W okresie letnim przez Augustów przewijają się setki tysięcy turystów. Dzięki bogatej bazie noclegowej składającej się z hoteli, campingów, moteli, pensjonatów i kwater prywatnych infrastruktura turystyczna stoi tutaj na wysokim poziomie. Obok tego znajduje się tu wiele ośrodków rekreacyjnych, tj.: korty tenisowe, basen, sale konferencyjne, gabinety odnowy biologicznej czy wyciąg nart wodnych. Z każdym rokiem powstają coraz to nowsze hotele i kwatery o wygórowanym standardzie. Spora część z obecnych tu hoteli, zostaje przystosowana do organizacji konferencji, szkoleń i zjazdów.

          W Augustowie znajduje się bardzo wiele miejsc noclegowych. W mojej pracy skupię się głównie na tych, które posiadają dostęp do wody i do atrakcji rekreacyjnych.
          Hotel Delfin wybudowany został na obrzeżach Augustowa nad jeziorem Białym, na półwyspie Lisi Ogon. Wkomponowany jest w Puszczę Augustowską. Posiada park wodny z basenami, zjeżdżalniami, saunami czy jacuzzi. Oprócz tego na terenie hotelu znajduje się Centrum Zdrowia i Urody „GYM & SPA”, które w swojej ofercie posiada: gabinet światło terapii (solarium, lampy bioptronowe), gabinet hydroterapii (hydromasaże z aromaterapią), gabinety masaży, okłady borowinowe (o borowinie wspominałem już w rozdziałach wcześniejszych), profesjonalną siłownię z salą do aerobiku czy gabinet fryzjerski i kosmetyczny. Hotel posiada także sale konferencyjne, w których pomieścić się może nawet do 350 osób. W celu zapewnienia gościom rekreacji, wybudowano także boiska do siatkówki plażowej, sale z billardem, tenisem stołowym. „Delfin” ma także dostęp do plaży, na której znajduje się przystań jachtowa, gdzie można wypożyczyć rowery wodne, kajaki czy łódki wiosłowe i poznawać uroki jeziora Białego z wody.

          Kolejnym, położonym na kilkudziesięciu metrowym wzniesieniu nad brzegiem jeziora, tym razem Necka, jest hotel „Warszawa”. Jego architektura i wygląd zewnętrzny, może i nie są powalające, ale szybko nabrał miano jednego z najlepszych i najbardziej luksusowych hoteli Augustowa.  Nazwa pochodzi nie od – jakby się mogło wielu ludziom wydawać - nazwy stolicy, a od nazwy samochodu produkowanego przez FSO, która była pierwszym właścicielem hotelu. Placówka składa się z 90 pokoi gościnnych i apartamentów, z trzech w pełni wyposażonych sal konferencyjnych. Znajdują się tam także tarasy zimowe i ogródki letnie. W hotelu nie zabrakło także SPA, które oferuje najrozmaitsze zabiegi. Na dole, nad jeziorem znajduje się przystań żeglarska, w której można wypożyczyć jachty, motorówki, skutery wodne i wiele innych sprzętów pływających. Obok jest plaża z boiskiem do piłki siatkowej.

           Kolejnym hotelem ,odległym o ok. 500 metrów od wspomnianego powyżej, jest „Hetman”. Wybudowany został w 1939 roku i obecnie wpisany jest do rejestru zabytków. Zaprojektowany został przez światowej sławy architekta Macieja Nowickiego, który uczestniczył w projektowaniu takich placówek jak University of Brandeis czy siedziby nowojorskiego ONZ. Położony jest na tzw. Białej Górze nad jeziorem Necko. Otoczony borem sosnowym, zaliczanym do zabytków przyrody daje piękne wrażenia wizualne. Obiekt stanowi nadal wzorzec inwestycji turystycznej, która co roku ściąga wielu przyjezdnych. Dysponuje ok. osiemdziesięcioma miejscami noclegowymi, trzema salami konferencyjnymi oraz wypożyczalnią sprzętu wodnego. Nieopodal znajduje się port gondoli, dzięki którym wczasowicze mogą podróżować po pobliskich jeziorach.
          Noclegi oferują także pensjonaty. Do najważniejszych z nich, należy między innymi dom gościnny „Leśna Polana”. Znajduje się on 5 km od centrum miasta, w sosnowym lesie, nad jeziorem Necko. W swojej ofercie ma wycieczki rowerowe, spływy kajakowe po Czarnej Hańczy i Rospudzie, saunę parową i wiele innych atrakcji. Dzięki położeniu turyści mogą spędzać czas wędkując lub spacerując po pobliskich lasach.
         Do innych, nie mniej dobrych pensjonatów, należą: „Pensjonat u Marianny”, „Vita”, „Abro” w Szczebrze i wiele, wiele innych.
          W celu regeneracji, turyści mogą udać się do znanego, augustowskiego sanatorium „Budowlani”. Powstało ono 1976 roku i jest jedynym, zlokalizowanym na terenie „Zielonych Płuc Polski” takim ośrodkiem, dzięki czemu, przez cały rok ma klientów. Kompleks znajduje się w odległości około trzech kilometrów od ścisłego centrum miasta. Otoczony jest lasem sosnowym, który działa aromaterapeutycznie. Całe sanatorium zostało zmodernizowane i przystosowane do przyjmowania osób niepełnosprawnych poprzez podjazdy i windę. Zabiegi rehabilitacyjne odbywają się na terenie budynku głównego oraz w pawilonie oddalonym o około 100 metrów. Sanatorium posiada znakomicie wyposażony zakład przyrodoleczniczy, w którym oferuje się szeroki zakres leczenia w dziedzinach: światłolecznictwa, hydroterapii, laseroterapii, magnoterapii, kinezyterapii, a także zabiegów inhalacyjnych i masaży klasycznych. Specjalnością są tu okłady borowinowe. W czasie wolnym od zabiegów ośrodek organizuje imprezy fakultatywne. Należą do nich wycieczki autokarowe do Wilna, Kowna i Druskiennik, zwiedzanie klasztoru Kamedułów nad Wigrami, Wigierskiego Parku Narodowego, a także rejsy statkami po jeziorach augustowskich i np. rejs trasą Ojca Świętego Jana Pawła II. W okresie zimowym natomiast organizowane są kuligi po Puszczy Augustowskiej.

          Na badanym przeze mnie terenie, coraz częściej pojawia się możliwość wynajęcia prywatnych kwater. Fakt ten występowania w Augustowie tego zjawiska, spowodowany jest chęcią prowadzenia przez miejscowych usług noclegowych. Kwatery prywatne stanowią dużą konkurencję dla ośrodków hotelowych. Dzieje się tak głównie za sprawą konkurencyjnych cen i chęci odpoczywania przez turystów, w miejscach bardziej odosobnionych, niż tylko hotelowy pokój.
         Ogólną sytuację bazy noclegowej, można określić, jako dobra, a przede wszystkim dużo tańszą niż w większych miastach; dlatego też należy zmierzać do modernizowania i upiększania posiadanej infrastruktury. Do tego niestety, potrzeby jest spory nakład finansowy, ponieważ wymagania wczasowiczów stale rosną. Pokoje, które wynajmują, powinny zapewniać mu nie tylko miejsce do spania, ale także inne możliwości. Możliwość wypoczynku lub pracy, możliwość utrzymywania higieny osobistej, przechowywania przedmiotów osobistych i wartościowych w recepcyjnych sejfach, dostępu do gniazdka z prądem, radia telewizji i Internetu. Gdzie niegdzie, niestety ośrodki nie spełniają połowy z tych rzeczy. Oprócz bogatej bazy noclegowej, można tu znaleźć basen, korty tenisowe, lokale z billardem, kręgielnię, strzelnicę i wiele innych ośrodków rozrywki.


       Infrastruktura żywieniowa
          Usługi gastronomiczne stanowi zespół czynności: produkcyjnych, mających na celu uzdatnianie produktów spożywczych do konsumpcji oraz handlowych, polegających na sprzedaży produktów kulinarnych, przy zapewnieniu warunków konsumpcji na miejscu.
          Usługi te, umożliwiają wyżywienie turysty w miejscu jego pobytu. Baza żywieniowa, to nie tylko zakłady gastronomiczne, ale również miejsca, gdzie sprzedaje się produkty gastronomiczne.
          Masowy charakter zapotrzebowania na usługi gastronomiczne, wywoływanego przez turystów, ukształtował zróżnicowaną strukturę rodzajową sieci i zakładów gastronomicznych.
          Jeśli jako kryterium podziału zakładów gastronomicznych można przyjąć jako zakres ich działalności, to klasyfikacja może wyglądać następująco:
·         Żywieniowe (restauracje i bary, jadłodajnie i bary szybkiej obsługi, bistra i bary przekąskowe),
·         Uzupełniające (kawiarnie i herbaciarnie, cukiernie i bary cukiernicze, winiarnie i bary winne, piwiarnie i bary piwne, bary rozrywkowe),
·         Punkty gastronomiczne (bufety, smażalnie, pijalnie, lodziarnie).
          Augustów posiada bogate zaplecze gastronomiczne. Mieszkańcy miasta, jak i turyści mają do wyboru szereg restauracji czy kawiarni o wysokim standardzie. Do najważniejszych plusów należą jakości potraw, jak i ceny, które nie są wygórowane.
          Do najsłynniejszych z augustowskich restauracji należy bez wątpienia „Albatros”. Umiejscowiona jest ona przy bardzo ruchliwej (spacerowo) ulicy Mostowej. To właśnie tutaj, przed laty, Janusz Laskowski napisał swą słynna piosenkę pt. „Beata z Albatrosa”, która jest nieoficjalnym „hymnem” Augustowa.
 
           Augustowskie kawiarnie serwują dobre napoje, desery i drinki. Nie jest ich może wiele, ale bardziej liczy się jakość. Usługi świadczą też smażalnie ryb. Świeże ryby, prosto z jeziora, można skonsumować przy ulicy Turystycznej, w wybudowanej na molo nad jeziorem Białym, restauracji.
          Bazę żywieniową mogą także stanowić obiekty stałe lub ruchome, które przystosowane są do sprzedaży produktów w systemie obwoźnym i obnośnym. Z punktu widzenia obsługi ruchu turystycznego ważne jest zróżnicowanie bazy żywieniowej pod względem standardu wyznaczającego jej kategorię.
          Właściciele punktów gastronomicznych, powinni pamiętać o stałym udoskonalaniu swoich usług, o miłym dla oka wystroju wnętrz i przede wszystkim, o miłej i uprzejmej obsłudze. Musi tak być, ponieważ klienci z każdym rokiem stają się co raz, to bardziej wymagający. Czynnikami, które wpływają na wybór restauracji czy baru, są zazwyczaj czynniki społeczne (nawyki, wiek czy preferencje smakowe) i ekonomiczne – nic innego jak zasobność portfela. W każdym razie, każdy znajdzie tu coś dla siebie i swoich najbliższych.
          Tradycyjna kuchnia Augustowszczyzny była „ostra, tłusta, kwaśna, słona, wędzona”. Nie można jej sobie wyobrazić bez ziemniaka. Z czego to wynikało? Ziemia suwalska i augustowska jest górzysta, kamienista, jeziorna, schowana w lasach, z siedliskami ludzkimi przytulonymi do zboczy wzgórz, powtykanymi za wodą – daleko od siebie i daleko od miast. Wszystko trzeba było mieć swoje. Kuchnia czerpała wprost z natury, a naturalne dary – aby je dłużej przechowywać i dodać im smaku – musiała wędzić, solić, kisić i smażyć. Nie była to kuchnia wyszukana, oparta na mnogości przepisów, ale też nie była „sztuczna”. Takie potrawy intrygują przybyszów z innych stron Polski, gdzie nie występują takie potrawy kindziuk, kartacze, bliny litewskie, soczewiaki, kołduny. Zarówno nazwy jak i smak, są niezwykłe.[11]

      Infrastruktura komunikacyjna

          Dzięki usługom transportowym, turystom umożliwia się dotarcie z miejsca swojego stałego, do miejsca czasowego pobytu i poruszania się tam. Dla przewozu turystów używa się najrozmaitszych środków lokomocji. Do najważniejszych należą: transport kolejowy, samochodowy, lotniczy i wodny. Turystyczną bazę komunikacyjną tworzą też urządzenia komunikacyjne – drogi, linie kolejowe, mosty, dworce, porty i szlaki piesze i rowerowe. Należy do tego też zaplecze materialno – techniczne transportu (stacje benzynowe czy warsztaty samochodowe). Ważna obecnie jest konkurencja środków transportu w obrębie ich komfortu i szybkości.
          Dojazdy do Augustowa komunikacją państwową są znacznie utrudnione. Głównie za sprawą nierentowności takich połączeń. Koleją jak i autobusami można bez problemu dojechać jedynie z Warszawy. Podróż z innych miast Polski to istna przeprawa przez piekło. Ciągłe przesiadki i myślenie, co dalej. Większość polskich miast ma dobre połączenie z odległym od Augustowa, o ok. 40 kilometrów, Ełkiem. Lecz to żadne pocieszenie. Brak zgrania autobusów z pociągami rodzi kolejne problemy z podróżą.
          Przechodzą tędy drogi transportu międzynarodowego do przejść granicznych z Litwą w Ogrodnikach i Budzisku. Największą niedogodnością jest brak obwodnicy, która odciążyłaby znacznie ruch miejski.
          Podróżowanie, zwłaszcza piesze, jest sporym przeżyciem krajoznawczym i wypoczynkowym. Istnieje przez to duże zapotrzebowanie na szlaki turystyczne. Tych na szczęście w Augustowie i jego okolicach nie brakuje. Bardzo dobrze przedstawione i opisane są one w książce Ireny i Wojciecha Baturów „Po ziemi augustowskiej”. Znajdziemy tak kilkanaście, wzorowo opisanych szlaków, krok po kroku, z zaznaczeniem miejsc zasługujących na szczególną uwagę.
          Dzięki wycieczkom statkami, turyści przeżywają niezapomnianą przygodę. Mogą oni pływać regularnymi trasami Żeglugi Augustowskiej lub też wynająć jedną z licznych tutaj gondoli silnikowych. Klientom proponowane są trasy krótkie, jak i długie. Krótkie za jedynie poglądowe. Chwila płynięcia Nettą nad Necko lub kanałem Augustowskim. Dłuższe rejsy biegną przez Nettę, Necko nad Rospudę lub jezioro Białe.
          Ruch samochodowy po mieście jest w miesiącach szczytu znacznie utrudniony. Zamknięty zostaje wtedy deptak przy Rynku Zygmunta Augusta, a rozmieszczone dookoła ulice jednokierunkowe, nieraz i miejscowych przyprawiają o zawrót głowy.  Brakuje tutaj także miejsc parkingowych. Istniejące parkingi, są zbyt małe i już w godzinach porannych są zajęte.
          Stacje benzynowe i warsztaty są dobrze ulokowane. Stacje znajdują się przy wyjazdach z miasta, warsztaty natomiast zlokalizowane są na obrzeżach miasta. Lokalizacja dworców PKP i autobusowych jest względnie dostateczna. Pierwszy z wymienionych znajduje się w dość sporej odległości od centrum miasta. Na szczęście w miarę kursują stamtąd autobusy komunikacji miejskiej. Dworzec PKS natomiast znajduje się w ścisłym centrum. Stąd taksówkami, bądź komunikacją miejską, można przemieścić się do docelowego miejsca.
          Jak już wspomniałem kilka akapitów wyżej, bardzo brakuje miastu obwodnicy. Plany jej budowy sięgają 1992 roku, a kilka jej wariantów możliwego przebiegu powstało już w 1996 roku. Na początku 2007 roku zaczęto budowę drogi w opcji przechodzącej przez chronione tereny doliny Rospudy. Spotkało się to niestety z nasileniem fali protestów przez organizacje ekologiczne. W grudniu 2009 wydano decyzje o nowym przebiegu trasy, która omijać będzie chroniony obszar.
          Na opisywanym przeze mnie terenie, występuje wiele szlaków, dobrze oznakowanych tabliczkami i znakami orientacyjnymi. Pojezierze Augustowskie ma doskonałe warunki do uprawiania turystyki rowerowej. W ostatnich latach powstało wiele tras rowerowych, biegnących nad rzeką Nettą i jeziorem Necko oraz nad kanałem Augustowskim.
          Od najbliższego przejścia granicznego w Ogrodnikach – Augustów znajduje się w odległości 50 km. Co zachęca, niejednego turystę, na jednodniowe wypady do Wilna czy Trok, które organizowane są przez tutejsze biura podróży niemal codziennie w okresie letnim.
      Infrastruktura rekreacyjna
          Zaplecze rekreacyjne, jest niczym innym, jak budową różnorodnych obiektów sportowych, takich jak boiska i sale gimnastyczne przy szkołach, baseny, ścieżki rowerowe i inne kompleksy. W mieście znajduje się basen miejski, razem z siłownią, sauną i jacuzzi. Jest tu także kilka dużych sal gimnastycznych, kilka kortów tenisowych i boisk piłkarskich oraz wiele innych obiektów rekreacyjnych.
          Wraz ze wzrostem zainteresowania aktywnym wypoczynkiem, wzrosło zapotrzebowanie na możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego, co wiąże się z koniecznością rozbudowy bazy sportowej, poprzez budowanie nowszych obiektów sportowych dla masowej klienteli. Obecnie budowany jest w Augustowie kompleks sportowy. Znajdą się w nim pełnowymiarowe boiska do gry w siatkówkę, piłkę nożną, ręczną czy tenisa. Widownia ma pomieścić ok. 300 osób i dodatkowo 200 miejsc na trybunach rozkładanych. W pobliżu obiektu powstaną także boiska, bieżnia, skocznia oraz rzutnia do pchnięcia kulą. Tutaj także wybudowane zostaną trybuny dla widzów zmagań sportowych.
          W ogólnym stopniu można stwierdzić, że infrastruktura rekreacyjna jest dobra. A że jest to dość małe miasto, z czasem się rozrośnie.
       Walory rekreacyjne Augustowa
          Właściciele obiektów wypoczynkowych i gastronomicznych, muszą ciągle unowocześniać i podnosić standardy oferowanych usług. W trakcie pobytu można więc skorzystać w kilku propozycji spędzania wolnego czasu. Z zabiegów leczniczych (odchudzanie, kosmetyka i odnowa biologiczna), z rekreacji (żeglarstwo, przejażdżki rowerowe, gry zespołowe) oraz z usług rozrywkowych (występy artystyczne, dyskoteki czy imprezy muzyczne). A to tylko część z bogatej oferty.
          W czasie słonecznej pogody można wypoczywać nad którymś, z kilku okolicznych jezior opalając się, pływając na sprzętach wodnych lub grając w piłkę plażową. Natomiast, gdy pogody brak, można zwiedzać zabytkowe miejsca lub posilić się w miejscowych restauracjach.
          Waloryzowanie turystyczne jest niezbędne dla planowania rozwoju turystycznego w kraju. Znajomość tych walorów to także poczucie atrakcyjności wielu obszarów Polski, co pozwala na właściwe zagospodarowanie turystyczne. Sprawa walorów wypoczynkowych, jest bardzo ceniona za atrakcyjne położenie Augustowa. Lasy o rzadko spotykanych walorach, ale również inne możliwości przyjemnego spędzenia wolnych chwil, co przyciąga tutaj rocznie tysiące turystów. Funkcjonuje tutaj mnoga liczba hoteli i pensjonatów z zapleczem rekreacyjnym, tj. z kortami tenisowymi, basenami, gabinetami odnowy biologicznej i salami konferencyjnymi.

W celu uatrakcyjnienia turystom pobytu w Augustowie, działa kilka przedsięwzięć, które oferują przyjezdnym możliwość miłego i aktywnego spędzania czasu. Opiszę tutaj najciekawsze formy spędzania czasu w tym mieście.
          Jednym z najbardziej obleganych punktów Augustowa, jest pierwszy w Polsce wyciąg nart wodnych. Ma on długość 740 metrów i prędkość maksymalną dochodzącą do 58 km/h, przez co tworzy prawdziwy raj dla narciarzy i wakeboardzistów z całej Polski. Równolegle z wyciągu może korzystać do ośmiu osób. Przez otwarcie wyciągu miasto otrzymało, bardzo prestiżową nagrodę Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej „Przebiśnieg ‘99”. Co roku, w sezonie letnim, odbywają się cykliczne imprezy sportowe. Do głównych należą – Wodny Slalom Gwiazd z Trójką oraz Amatorskie Mistrzostwa Polski w Narciarstwie wodnym. Niegdyś, dzięki racjonalnym cenom, wyciąg miał klientów od wiosny do jesieni. Dzisiaj niestety większości ludzi przeszkadza wysoka cena, za jazdę w kółko w nienaturalnych warunkach. Lecz widok nieporadnych turystów, którzy niekiedy pierwszy raz mają do czynienia z otwartą wodą, zapewnia świetną zabawę, która ściąga rzesze innych przyjezdnych oraz miejscowych.
          Dla ludzi cierpliwych i opanowanych przewidziano lekcje nurkowania w szkołach nurkowania. W jeziorach Augustowa panuje zupełnie inny świat. Akweny te są doskonałym miejscem do uprawiania tej dyscypliny sportu. Głębokości sięgają tutaj nawet 30 metrów i są godnym polecenia miejscem do podwodnego fotografowania. Zimą, gdy jeziora są oblodzone, dla najodważniejszych i najbardziej odważnych, organizuje się nurkowanie podlodowe. To jedna z najbardziej ekstremalnych metod nurkowania. Należy jednak wiedzieć, że to drogi sport. Szczególnie ze względu na cenę akwalungu.
          Do tańszych sportów wodnych należy kajakarstwo. W samym Augustowie czynnych jest kilka firm, które oferują spływy kajakowe. Organizowane są spływy jednodniowe, a nawet dwutygodniowe. W zależności od czasu w jakim trwa spływ można popłynąć szlakiem Czarnej Hańczy, Kanału Augustowskiego, Rospudy, Blizny i innych rzek. Organizowane są też spływy zagraniczne na terenach Litwy i Białorusi.
          Dla indywidualistów też nie ma przeszkód. Działa tutaj kilka, a nawet kilkanaście wypożyczalni sprzętu wodnego. Bez problemu można wypożyczyć motorówki, skutery wodne, kajaki, łódki wiosłowe i żaglowe, rowery wodne i inne. Można także przelecieć się spadochronem za motorówką, zwiedzając z lotu ptaka całe miasto i przybrzeżne lasy i zabudowania jeziora Necko.
          Do obleganych w ostatnich latach atrakcji rekreacyjnych, należą przeloty balonami. Jest to drogie zwiedzanie, ale zapewnia niesamowite widoki i niezapomniane wrażenia. Wyloty odbywają się zazwyczaj wczesnym rankiem, wiec podziwiać można jeszcze skąpany we wschodzącym słońcu Augustów.
          Innymi sposobami na przyciągnięcie turystów i wczasowiczów są imprezy cykliczne.
          Najsłynniejszą i najbardziej znaną jest „Co ma pływać, nie utonie”, czyli Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym. Jest to bez wątpienia najbardziej widowiskowa impreza w Augustowie. Zwycięzcy otrzymują puchar Prezesa Radia Białystok oraz główną nagrodę od Burmistrza Augustowa. Dostarcza ona wiele emocji zawodnikom, ale i niezapomniane wrażenia publiczności. Impreza odbywa się co roku w ostatnią niedziele lipca nad rzeką Nettą, gdzie potem jest czas na trochę muzyki ze znanymi polskimi gwiazdami estrady. W 2005 roku pula nagród pieniężnych wyniosła 16 tysięcy złotych, a pula nagród rzeczowych ok.. 5 tys. zł. Z każdym rokiem i jedna, i druga pula rośnie, co spowodowane jest coraz większym zainteresowaniem zarówno zawodników, biorących udział w zawodach, jak i ogromną publicznością zjeżdżającą z całej Polski w celu dopingowania swoich faworytów.
          Od trzech lat w połowie lipca odbywają się także Mistrzostwa Świata Łodzi Wytrzymałościowych „Necko Endurance”. Startuje w nich sama czołówka zawodników motorowodnych. Łodzie ścigają się przez 8 godzin, osiągając prędkość nawet 200 km/h. Zawody te z każdym rokiem zrzeszają tysiące widzów. Zarówno polskich jak i zagranicznych.
          Inną imprezą cykliczną, jest trwające od lipca do końca sierpnia Augustowskie Lato Teatralne, podczas której organizowane są noce filmowe, spektakle, kabaretony, koncerty i imprezy plenerowe. Przez całe dwa miesiące trwa tutaj nieustający festiwal muzyki, teatru, filmu i kabaretu, a także imprezowania pod gołym niebem. Ogromną popularnością cieszy się spektakl „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka, grany na prawdziwej tratwie nieprzerwanie od 20 lat.
          Kolejna coroczna impreza to Międzynarodowe Mistrzostwa w Skokach na Nartach Wodnych, podczas której swoje siły sprawdzają skoczkowie z kraju, jak i  zagranicy. Dzięki bardzo wysokiemu poziomowi zawodów narciarstwo wodne staje się coraz popularniejsze w Polsce.
          Następną, bardzo ważną dla miasta imprezą, są Dni Augustowa. Organizowane są one zazwyczaj w lipcu. Dzięki mnogości konkursów, koncertów, festynów i zawodów rekreacyjno – sportowych impreza staje się atrakcją, w której może uczestniczyć każdy. W dniach 17 – 20 maja 2007 roku odbyły się obchody Jubileuszowe miasta, czyli upamiętnienie nadania praw miejskich dla Augustowa 450 lat wcześniej.
          Kolejną imprezą jest organizowany w pierwszy dzień wakacji „Wodny Slalom Gwiazd z Trójką pod patronatem Programu Trzeciego Polskiego Radia. W zawodach biorą udział najbardziej znani prezenterzy radiowo – telewizyjni. W slalomie wyjątkowe miejsce ma specjalna kategoria debiutantów. Wszystkie imprezy tym zawodom towarzyszące, odbywają się na scenie, na plaży miejskiej nad jez. Necko. 
          Następnymi imprezami są: Turniej Miast Przyjaciół Trójki, w którym to reprezentacje kilku polskich, finlandzkich i włoskich miast uczestniczą w konkurencjach ( tj. turnieje siatkówki plażowej) przygotowanych przez organizatorów na plaży miejskiej nad jeziorem Necko; Maraton Pływacki odbywający się w sierpniu na dystansie 6 kilometrów; Amatorskie Mistrzostwa w Narciarstwie Wodnym na Elektrycznym Wyciągu Nart Wodnych w konkurencjach: jazda figurowa, slalom i długość przejechanej trasy (udział mogą w nich wziąć wszyscy chętni bez względu na wiek); Regaty o Puchar Burmistrza Miasta i Błękitną Wstęgę Jezior Augustowskich, podczas których organizowane są konkury w różnorodnych konkurencjach, gdzie uczestnicy prezentują umiejętności żeglarskie i zdolność pracy w zespole. Starty odbywają się na Omegach, T1, T2 i T3. Czas kibicom, zebranym nad brzegami jezior Necko, Rospuda, Białe umilają występu zespołów szantowych; Mistrzostwa Miasta w Wędkarstwie Podlodowym, to impreza odbywająca się od kilku lat na jeziorze Białym, która budzi zainteresowanie wędkarzy z kraju, jak i z zagranicy.
          Atrakcją turystyczną jest także molo wybudowane przed trzema laty przy plaży miejskiej oraz molo koło wyciągu narciarskiego. Inną atrakcją jest bulwar, który ciągnie się na rzeką Nettą, następnie wzdłuż jeziora Necko, aż do sanatorium budowlani. Zapewnia on możliwość wielogodzinnego spacerowania nad malowniczymi wodami Augustowa.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mazury są piękne i często jest tak, że zaplanowane wakacje nie starczają na to aby zwiedzić i zobaczyć wszystkich miejsc na jeden raz. Dlatego ja co roku wracam w ten region i czuję się tam wspaniale. Lubię również bezpieczne podróżowanie dlatego mam ubezpieczenie turystyczne https://kioskpolis.pl/ubezpieczenia-turystyczne/ bez którego raczej się nie ruszam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń