środa, 13 kwietnia 2011

Położenie geograficzne i rzeźba terenu Augustowa


Pojezierze Augustowskie znajduje się na północno-wschodniej części naszego kraju. Ogólnie przyjmuje się, że w raz z pojezierzem Suwalskim, jego krańce wyznacza na północy i wschodzie granica państwa, na południu tak zwana Kotlina Biebrzańska, a na zachodzie pojezierze Ełckie. Augustów wpisany jest administracyjnie do ziem województwa Podlaskiego. Ze względu geograficznego mówi się o nim wschodni kraniec mazur, gdyż pod względem krajobrazowym, są do siebie bardzo podobne. Według geomorfologów zaliczane jest także do pojezierza Litewskiego. Augustów od wschodu, południa i północy otoczony jest Puszczą Augustowską, leżącą w znacznej części (ponad 114 tys. ha) na terenie Zielonych Płuc Polski.
Nieurodzajne ziemie porosła puszcza, która wraz z wodami stworzyła dobre warunki klimatyczne. Ulgę odczuwają tutaj osoby mające kłopoty z drogami
oddechowymi, układem krążenia, chorobami reumatycznymi. W pobliżu miasta znajdują się złoża borowiny o dużej wartości balneologicznej, a na jego terenie wydobywana jest od 1971 roku woda mineralna z pokładów górno jurajskich ( z głębokości ok. 500m). Właściwości te przyczyniły się do nadania miastu statusu uzdrowiska w 1993 roku.
          Rzeźbę zawdzięcza on epoce lodowcowej, szczególnie działaniu lądolodu skandynawskiego i jego wód roztopowych. Dzięki temu, pozostały po nim grube warstwy osadów, pod którą skrywają się jeszcze starsze struktury skorupy ziemskiej.
          Najważniejsze dla ukształtowania współczesnej rzeźby Pojezierza Suwalsko – Augustowskiego było ostatnie zlodowacenie, zwane bałtyckim albo warszawskim II. W fazie leszczyńskiej lądolód sięgał na południe po linię biegnącą przez Szczytno, Grajewo i stąd w kierunku na Grodno, natomiast fazy młodsze, tj. poznańska i pomorska, miejscami nakładające się na siebie, objęły jedynie środkową i północną część omawianych ziem.
          Równina Augustowska jest płaska, o wysokości 105-140 m n.p.m. Jest to rozległy obszar nachylony ku południowi, zbudowany głównie przez żwiry przesortowane przez wody topniejącego lodowca. Uatrakcyjniają do piękne jeziora rynnowe, które przebiegają równoleżnikowo, takie jak np. Sajno, Białe, Studzieniczne czy Necko.
Dzięki puszczańsko-jeziornym krajobrazom, przymiotom uzdrowiskowym, turystycznym i rekreacyjnym oraz bogatej historii tej ziemi, wraz z licznymi legendami i baśniami, Augustów i jego okolice przyciągają szczególnie latem tysiące turystów i wczasowiczów z całego kraju i świata.
          Miasto obecnie liczy około 31 tysięcy stałych mieszkańców.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz