Augustów znajduje się w najchłodniejszym regionie Polski. Położenie geograficzne w głównym stopniu decyduje o surowości tutejszego klimatu. Poprzez znaczne wysunięcie ku północnemu wschodowi, znajduje się pod silnym wpływem mas zimnego powietrza arktycznego i polarno-kontynentalnego. Odbija się to w niskiej średniej rocznej temperaturze powietrza i w długim utrzymywaniu się pokrywy śnieżnej.
Średnia roczna temperatura wynosi ok. 6,5°C, więc jest stosunkowo niska. Najzimniejszym miesiącem jest luty, którego średnia wieloletnia wynosi poniżej -5°C. Do najcieplejszych za to, należy czerwiec, lipiec i sierpień, gdzie temperatura wynosi ok. +17°C.
Wiosna jest tu długa i stosunkowo chłodna. Rozpoczyna się ok. 1 kwietnia. Obfituje w przymrozki, które potrafią jeszcze pojawić się nawet w połowie maja. Lato –krótkie choć ciepłe – zaczyna się mniej więcej w połowie czerwca. Najcieplej jest zazwyczaj w lipcu, kiedy to średnia temperatura przekracza +17°C. Jesień przychodzi wcześnie, gdyż już w połowie sierpnia. Zaczynają wtedy występować przymrozki za sprawą cyrkulacji północnej i wschodniej. Ogółem liczba dni z przymrozkami dochodzi nawet do 120 w skali roku.
Istotne znaczenie makroklimatyczne regionu mają opady atmosferyczne. Z poniższej tabeli wynika, że są one wysokie, co jednak nie stanowi o niczym szczególnym, zwłaszcza na terenie pojezierzy północno-wschodnich. Najwyższe opady wynoszą od 550 do 600 mm rocznie. Najmniej opadów przypada tutaj na okres styczeń-marzec, by w następnych miesiącach stopniowo rosnąć uzyskując szczyt w lipcu i sierpniu.
Pokrywa śnieżna potrafi wystąpić tu już w 2-3 tygodniu listopada, a czas jej utrzymywania się może sięgać nawet 70-90 dni.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz