Pojezierze Augustowskie nie zostało jak na razie dokładnie zbadane przez pod względem florystycznym. Jest tak głównie za sprawą położenia na skraju Polski i znacznego oddalenia od dużych ośrodków naukowych. Skład ilościowy i jakościowy roślinności wynika w dużej mierze od położenia geograficznego. Ziemie te znajdują się wyraźnie w strefie uboższej flory Europy północnej i północno-wschodniej.
Na podstawie dotychczasowych badań, można powiedzieć o bliskości tych ziem do ziem Mazurskich. Podobnie jak tam, dominują tu lasy, torfowiska i zbiorniki wodne. Można zatem powiedzieć, że jest to flora dosyć jednostajna i mało zróżnicowana pod względem gatunkowym.
Kraina ta znajduje się pod dużym wpływem klimatycznym pobliskiej północy. Wskazuje to, na swoisty udział poszczególne elementy geograficzne, wielce odbiegające od typowego obrazu całej Polski.
W Puszczy Augustowskiej dominują drzewa iglaste: sosna i świerk, które stanowią doskonały filtr oczyszczający, a także wzbogacają powietrze w tlen, olejki eteryczne i fitocydy. Czynniki te działają bakteriobójczo, normalizują ciśnienie i rytm serca.
Oprócz drzew iglastych (sosna, świerk, modrzew) w Puszczy Augustowskiej występują również brzozy, klony, graby, lipy i inne.
Roślinność borealna, oprócz lasów i torfowisk, można także spotkać w środowisku wodnym. W jeziorach, głównie ubogich w składniki pokarmowe, można spotkać bardzo rzadkie grzybienie północne i grążele drobne. Te ostatnie stanowią prawdziwą ozdobę Augustowskich wód. Oba gatunki są chronione, co niestety nie ma wpływu na zachowania przyjezdnych, którzy notorycznie rośliny te zrywają, w celu upiększania swoich przydomowych oczek wodnych.
Liczną grupę gatunków stanowią w tutejszej florze również rośliny elementu środkowoeuropejskiego. Wyróżnić można wśród nich gatunki niżowe i górskie. Przykładem pierwszych jest grab zwyczajny i dąb szypułkowy, obydwa pospolite składniki tutejszych lasów, zwłaszcza na siedliskach żyźniejszych. Natomiast grupę górską reprezentuje m. in. Cis Pospolity, niegdyś dość rozpowszechniony, dzisiaj pospolity jedynie z nazwy, został bowiem w przeszłości silnie przetrzebiony dla dużych wartości użytkowych drewna. Pojedyncze okazy rosną między innymi w Puszczy Augustowskiej.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz